33924044 - 021
 
محصولات تماس با ما اخبار و رویدادها بروشور و مدارک گالری تصاویر
 
   صفحه اصلی   »   اخبار و رویدادها      »   مواضع‌‌ دولت درباره قيمت‌ بنزين، وام‌ ازدواج    
اخـبار و رویـدادها
دسته بندی اخبار و رویدادها
 
مواضع‌‌ دولت درباره قيمت‌ بنزين، وام‌ ازدواج 1395/02/28
 
اشتراک گذاری در Face Book  اشتراک گذاری در twitter
سخنگوي دولت گفت: رشد اقتصادي براي سه ماهه چهارم سال 94 با احتساب نفت 2 درصد و بدون احتساب نفت 1.6 بوده است که نشان مي‌دهد مجموعه سياست هاي اقتصادي کشور رشد اقتصادي را از يک به دو درصد ارتقاء داده است.

به گزارش سرويس اقتصادي "جام نيوز"، سخنگي دولت گفت: موافق دو نرخي کردن قيمت بنزين نيستيم و نظر صريح اين است که دو نرخي کردن فسادآور است.

 

  محمدباقر نوبخت در نشست خبري هفتگي خود با اصحاب رسانه به سوال‌هاي خبرنگاران پاسخ داد.

 

جزييات احداث 200 هزار واحد مسکوني در روستا‌ها

 

او در اين نشست با اشاره به گزارشي از مصوبه اخير هيات وزيران در مورد احداث دويست هزار واحد مسکوني در روستا‌ها، اظهار داشت: سه ماموريت به بانک مرکزي بنياد مسکن و سازمان مديريت داده شد که مقرر شد بانک مرکزي براي هر واحد مسکوني هجده ميليون تومان‌ با سود پنج درصد اختصاص دهد و براي هشتاد هزار واحد ديگر به ازاي هر واحد بيست ميليون با سود پنج درصد اهدا شود. مابه تفاوت اين پنج درصد با سود رايج را سازمان مديريت پرداخت مي‌کند. مضاف بر اينکه بنياد مسکن موظف شد نسبت به احداث اين واحد‌ها اقدام کند.

 

نوبخت تصريح کرد: در بخش مسکن هم قرار است اقدام مشابهي صورت گيرد تا موثر باشد. در نيمه دوم سال نود و چهار براي فعال کردن بخش‌هاي نيمه فعال براي خروج از رکود انجام داديم که در دو مسير قرار بود حداقل هفت هزار و پانصد تومان پرداخت شود و بانک‌ها هم براي صنايع بادوام اقدام کنند. امروز با گزارشي که مرکز آمار ايران اعلام کرده و وضعيت شاخص‌هاي مختلف را داده، مي‌توان به ارزيابي اقداماتي که سياست کوتاه‌مدت است، بپردازيم.

 

رشد صنايع کشور

 

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اظهار داشت: در گروه کشاورزي در سه ماهه چهارم رشد به پنج و نيم درصد رسيده است. در گروه صنعت به 6 دهم درصد رشد افزايش پيدا کرده است. استخراج نفت و گاز طبيعي از منفي نه درصد به شانزده و نيم درصد بهبود يافت که ناشي از رفع تحريم‌ها و اقدام وزارت نفت در افزايش صادرات نفت بود، الان صادرات نفت ما نسبت به گذشته تقريبا دو برابر شده است.

 

او گفت: در بخش تامين آب و برق و گاز طبيعي از منفي يک درصد به هفت درصد رسيد خدمات از چهار دهم مثبت به هشت دهم درصد افزايش پيدا کرده است، آنچه مربوط به آموزش و بهداشت است از هفت به هشت درصد رسيد. رشد اقتصادي با احتساب نفت دو درصد و بدون آن يک و شش دهم درصد است که البته اين اعداد براي سه ماهه چهارم سال گذشته است. اميدواريم همه مساعي ما به نتيجه مورد نظر مردم برسد انتظار داريم در راستاي توسعه توليدات افزايش کند همه همت اينه با بهبود اقتصاد رضايت مردم را تامين کنيم.

 

نوبخت خاطرنشان کرد: ما دو بخش از فعال کردن تامين مسکن را در پيش رو داريم؛ يک بخش براي روستاهاست و همانطور که گفته شد براي شهر‌ها پيش‌نويس تهيه شد و بايد در جلسه هيات وزيران تاييد بشود. پيشنهاد ما براي شهر‌ها سود ده درصد است که بعد از تاييد جزييات آن اعلام خواهد شد.

 

دو‌نرخي‌شدن بنزين فسادآور است

 

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي در مورد تبصره 14بودجه نود و پنج و گزارش کميسيون تلفيق گفت: هنوز حکمي که در اين تبصره آمده به ما ابلاغ نشده است و قرار شد کارت‌ها باشد و همين وضعيت براي حامل‌هاي انرژي قيمت قبل را داشته باشد. همچنين نسبت به سهميه‌اي که دولت تعيين مي‌کند، از قيمت تمام شده استفاده مي‌شود که البته دولت در تصويب اين بند مخالفت خود اعلام کرده است و موافق دو نرخي کردن قيمت بنزين نيستيم و نظر صريح اين است که دو نرخي کردن فسادآور است.

 

مصادره دو ميليارد ايران توسط آمريکا

 

معاون رييس‌جمهور اظهار داشت: اين مقابله که قطعا با انگيزه‌هاي ملي و صيانت از منابع ملت ايران صورت گرفت، با مصوبات شوراي عالي امنيت ملي انجام شده است. ده‌ها ميليارد دلار حکم عليه آمريکا داريم. اگر طرح تصويب هم نشود، مانعي براي عدم پيگري ما نيست. در صيانت از دارايي‌هاي ارزي توضيح داده شد چگونه مي‌توان در مورد مصوبات شوراي عالي اقدام کرد. ضمن تشکر از نمايندگان که خواستند حسن ختام به کارشان بدهند، اين موضوع در دستور کار دولت هم هست و با مصوبات قانوني مطمئنا دولت کار را انجام مي‌داد.

 

رشد اقتصادي نود و پنج نمي‌تواند اشتغال‌زا باشد

 

 نوبخت با بيان اينکه رويکرد ما براي رشد اقتصادي تاثير بر افزايش سطح اشتغال است، گفت: 12 برنامه ارتقاي توليد ملي ابلاغ شده که بخشي در حال فعال شدن است. ضمن اينکه هفت هزار پانصد واحد آمار داريم که به ازاي دريافت تسهيلات مي‌توانند اشتغال را افزايش دهند. گزارش اين موضوع را در ماه‌هاي آينده ارايه مي‌کنيم.

 

واردات کالاهاي اساسي

 

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه مجوز واردات سه قلم کالاي اساسي داده شده، آيا دولت تحت فشار است، گفت: در مورد مجوز اين کالا‌ها توضيح کافي داده شد. اين واردات موقعي است که به کالاهاي نهايي تبديل شود يا باز آن‌ها را صادر کنيم. در کالاهاي اساسي وضعيت خوبي داريم. اميدواريم در اين مورد در سال جاري نياز به واردات نداشته باشيم.

 

او با اشاره به کالاي گندم و با بيان اينکه نسبت به سال نود و دو افزايش توليد گندم داخلي داريم، متذکر شد: دولت ترجيح مي‌دهد يارانه بدهد و گندم در داخل توليد شود. ذخاير استراتژيک ما حدود شش ميليون است.

 

بازگشايي سفارت کانادا

 

معاون رييس جمهور در پاسخ به سوالي در مورد زمان بازگشايي سفارت کانادا اظهار داشت: همين که دولت کانادا آماده بازگشايي سفارت شد و تصميم دولت قبل را نکوهش کردند، نشان مي‌دهد تفاوت نگاه وجود دارد. ما هم با حفظ شاخصه‌هاي سياست خارجي در اين زمينه نگاه مثبت داريم

 

توضيح در مورد حج

 

سخنگوي دولت در مورد موضوع حج نيز اينگونه توضيح داد که همه تلاش اين بود که با کيفيتي که در شان زائران است عربستان زمينه‌ها را فراهم کند که هنوز اين کار را نکرده است.

 

وام ازدواج

 

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در مورد شرايط وام ازدواج با بيان اينکه تعدادي در نوبت هستند برخي هم به رقم وامشان افزوده مي‌شود، تصيح کرد: هر چه سهم برداشت‌ها را افزايش دهيم مشکلاتي هم دارد، اولويت ما ارايه اين وام است، اما منابع بانک مرکزي محدود است و شعاري نمي‌توان در اين زمينه برخورد کرد. ضمن اينکه بايد بدانيم ارايه اين وام اما حق جوانان است.

 

توضيح در مورد عاملان بمب‌گذاري حزب جمهوري اسلامي

 

او در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه در موضوع عاملان انفجار دفتر حزب جمهوري را وزارت اطلاعات اعلام نکرد و گفت شده دو نفر در جريان مبادله زندانيان به ايران تحويل شده يک نفر فوت شده است، که نوبخت يادآور شد: در اين مورد وظايف اداري و ماموريت سازماني وزارت اطلاعات ايجاب مي‌کند و در اين موارد نقش دارد، اما تقسيم کار هم وجود دارد گزارش نهايي در آينده اعلام خواهد شد. قدري مسايل امنيتي را لحاظ کنيد.

 

موضع دولت در رياست مجلس

 

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي در مورد رياست مجلس و با بيان اينکه با توجه به اصل تفکيک قوا دولت هيچ موضع جانبدارانه‌اي ندارد، يادآور شد: اين موضوع بستگي به تشخيص نمايندگان دارد و دولت دخالتي ندارد.

 

عدم پرداخت حقوق بازنشستگان صحت ندارد/ به دروغ گفتند پول بازنشستگان به سوريه مي‌رود

 

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه پيامکي شد که سازمان بازنشستگي نيروهاي مسلح گفته به دليل عدم پرداخت دولت حقوق‌ها پرداخت نمي‌شود، آيا اين موضوع واقعيت دارد، تصريح کرد: متاسفانه يکشنبه اين پيامک داده شد و قابل پيگرد قانوني است. تشويشي بين بازنشستگان ايجاد شد که ناشايست بود. اين‌ها قهرمانان ملي ما هستند. اينکه بيست و شش ارديبهشت کسي حقوق نگرفته دليل نداشت اين پيامک داده شود. اين ظلم به اين افراد است. رسانه‌هاي خارجي جمع‌بندي کردند که پول بازنشستگان به سوريه مي‌رود که اين موضوع باعث وهن نيروهاي ارزشي شد.

 

با عاملان پيامک‌ها در مورد حقوق بازنشستگان برخورد مي‌شود

 

او افزود: در اين مورد اگر بگوييم اقدام مجرمانه انجام شده و سازمان مديريت اقدام مناسب مي‌کند. از سنجيدگي وزير دفاع تشکر دارم که او هم متکدر بود و گفت برخوردهاي تنبيهي مي‌کند. آن حرف، حرف بي‌ربطي بود. مگر ما مي‌توانيم حقوق بازنشستگان را پرداخت نکنيم. اصلا اين ناشيانه است که عده‌اي را تحريک کنيم. قانون بودجه تا الان به ما ابلاغ نشده است. افزايش حقوق بازنشستگان را هنوز نمي‌توانيم اعمال کنيم. اگر ابلاغ شود آن را از اول فروردين لحاظ مي‌کنيم و نمي‌گذاريم بازنشستگان اضطراب داشته باشند. سال قبل ميزان پرداخت حقوق بازنشستگان بالغ بر چهارده هزار ميليارد تومان بود. دولت بايد به پرداخت حقوق شاغلان هم توجه کند. صندوق‌هاي بازنشستگي قادر به پرداخت حقوق‌ها نيستند و دولت براي آنکه وقفه‌اي ايجاد نشود، رديف بودجه تعيين کرد که آن را در اختيار صندوق‌ها قرار مي‌دهد که به وقت حقوق‌ها پرداخت شود. همانطور که گفتم يکي از صندوق‌ها 15 هزار پانصد ميليارد تومان کم داشت که دولت کمک کرد، در حاليکه بودجه هم صددرصد تامين نشد.

 

نوبخت خاطرنشان کرد: در سال جاري هم بخش دولت کمک مي‌کند و حقوق بخشي از واحدهاي توليدي پرداخت مي‌شود. دولت اين ماه و ماه قبل سهم خود را داده است. صندوق سال قبل از 1500 ميليارد تومان سود کارخان‌ هايش را به بازنشستگان نداد و براي افزايش سرمايه بار بر دوش دولت افتاد. اين مساله امروز هم مطرح شد ما دستگاهي را بدون حقوق نمي‌گذاريم. وزير دفاع هم گفتند ما سهم خود را به موقع مي‌دهيم لذا کساني که فرصت اين سوء استفاده را دادند بايد تنبيه شود.

 

نوبخت با اشاره به ديدار روساي بانک مرکزي ايران و آذربايجان عنوان کرد: طبيعي است بانک مرکزي براي گسترش روابط پولي و بانکي اقداماتي دارد که آن‌ها را اطلاع‌رساني خواهد کرد.

 

وي در پاسخ به اين سوال که افکار عمومي منتظر محاکمه متهمان در رابطه با مصادره دو ميليارد دلار است، گفت: اين در شوراي عالي امنيت ملي مطرح است بخشي به قوه قضاييه منتقل مي‌شود بخش مربوط به مجامع جهاني توسط شوراي عالي امنيت ملي انجام مي‌شود منتظر هستيم در چهارچوب قانون با مقصران برخورد شود و در اين رابطه تابع نظر قوه قضاييه هستيم.

 

سخنگوي دولت در مورد دخالت وزرا در رياست مجلس خاطرنشان کرد: وزرا اگر نظري داده‌اند از جانب دولت نبوده است.

 

وي در خصوص نامه خاتمي به روحاني ابراز بي‌اطلاعي کرد و گفت: من از نامه بي‌خبرم با توجه به استقلال قوه مقننه دولت موضعي در اين رابطه ندارد.

 

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار ايلنا در مورد تغيير استاندار خوزستان و اينکه آيا اين تغييرات باز هم ادامه خواهد داشت: بعد از رخداد سياسي مثل انتخابات شايعاتي مطرح مي‌شود در اين زمينه‌ها دولت فعلا برنامه سياسي براي تغيير وزرا و استانداران ندارد يا لااقل من اطلاع ندارم.

 

نوبخت در مورد موضوع مينوخالقي گفت: فکر مي‌کنم بايد قدري ديگر در اين رابطه صبر کنيم.

 

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي درادامه در مورد فيش‌هاي نجومي برخي مديران بيمه گفت: وزير اقتصاد گزارش داد تغييراتي هم شد اين مطالبات معوق بود که در يک ماه خاص به حساب آن‌ها داده شد ماه‌هاي قبل و بعد حقوق اين افراد معقول بوده است دامن زدن به اين مسائل نادرست بود البته ما وجه نظارتي را دقيق‌تر مي‌کنيم تا همه پرداخت‌ها در چهارچوب قانون باشد.

 

وي در پاسخ به خبرنگاري که عنوان مي‌کرد تفاوت حقوق کارکنان رسمي پيماني و قراردادي زياد است، گفت: اين مساله چارچوب‌هاي قانوني دارد قانون براي اين موارد چارچوب‌ها را مشخص کرده است براي توازن بيشتر، سازمان مديريت دو اقدام مي‌کند براي بازنشستگان آن‌ها که حداقل حقوق را دارند حدود بيست درصد اضافه مي‌کنيم براي آن‌ها هم که شاغلند قرار شد همه مشمول بند هشت قانون خدمات کشوري شوند.

 

نوبخت در خصوص لغو مجوز کنسرت‌ها در برخي شهر‌ها يادآور شد: رييس جمهور در برخي سخنراني‌ها با صراحت از اينکه مجوزهاي قانوني لغو شود ابراز نارضايتي کرد انتظار داريم از لغو کنسرت‌هاي با مجوز اجتناب شود گاهي نسبت به افرادي اين اقدام مي‌شود که شخصيت هنري برجسته‌اي هستند مثل استاد شهرام ناظري موضع رييس جمهور در اين موارد هم قابل تسري است.

 

وي در مورد قوانين تجميع بيمه‌ها گفت: قانون تجميع بيمه‌ها در حال انجام است بايد در قانون برنامه ششم تعيين تکليف شود نظر سازمان برنامه در اين مورد روشن است در جلساتي نظرات تکميلي اعلام شد با جمع بندي از طريق قانون برنامه ششم آن را عملياتي خواهيم کرد

 

سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که آيا فکر نمي‌کنيد بلوکه شدن دارايي‌هاي ايران نشان داد دخالت بانک مرکزي مضر است، گفت: وقتي دولت‌ها از مصونيت خارج شدند بحث اين بود که بانک مرکزي دولت نيست در چارچوب قانون برنامه پنجم و قانون پولي بانکي شاهد ادامه کار بانک مرکزي هستيم بلافاصله سازمان مديريت موظف شد ما به تفاوت‌ها را بپردازد اين را به دوش نظام بانکي نمي‌اندازد ما بر اساس اين چهارچوب عمل مي‌کنيم ايده‌هايي است که انتخاب رييس بانک مرکزي را به نوعي از مجريه منفک کنيم که برخي کشور‌ها اين کار را کردند اما هنوز با اين شرايط فاصله داريم.

 

وي در مورد مصادره دارايي‌هاي ايران از سوي امريکا گفت: همه سياست‌هاي ما اين ايت که منابع بانک مرکزي در دسترس دادگاه‌هاي امريکايي براي مصادره اموال قرار نگيرد محاکم بين المللي است که شوراي عالي امنيت ملي از طريق آن‌ها در حال پيگيري است از همه ظرفيت‌هاي حقوقي در زمان معين استفاده خواهيم کرد.

 

نوبخت در مورد ديدار فايزه هاشمي با اعضاي فرقه بهاييت گفت: در اين مورد مواضع شايسته‌اي از سوي آيت الله هاشمي براي نکوهش اين مساله منعکس شد بايد به همين نظر احترام بگذاريم.

 

وي در خصوص اظهارات حداد عادل در مورد دخالت دولت در انتخابات گفت: من خواهش کردم هر شخصيت محترمي هر جرمي مشاهده مي‌کند حتما به قوه قضاييه اعلام کندشان فقط حرف زدن حقوقي ندارد و باعث تشويق اذهان عمومي است تا الان مدارکي داده نشده است.

 

نوبخت با اشاره به پول‌هاي آزاد شده ناشي از رفع تحريم‌ها گفت: در 41 طرح در استان‌هاي مختلف عوايد ناشي از رفع تحريم‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


منبع : http://www.shahrekhabar.com


 
درباره ما
درباره ما
تاریخچه
نمایندگی ها
فروشگاه ها
خدمات مشتریان
اخبار و رویدادها
بروشور و مدارک
گالری تصاویر
لینک های مرتبط
ارتباط با ما
تماس با ما
تماس با مدیریت
33924044 - 021
آمار بازدید سایت
©کلیه حقوق این وب سایت متعلق یه شرکت تسمه پروانه سیستم راد می باشد
 
بالا جستجو پیشرفته