33924044 - 021
 
محصولات تماس با ما اخبار و رویدادها بروشور و مدارک گالری تصاویر
 
   صفحه اصلی   »   اخبار و رویدادها      »   کفش‌هايي براي رديابي سالمندان    
اخـبار و رویـدادها
دسته بندی اخبار و رویدادها
 
کفش‌هايي براي رديابي سالمندان 1395/04/22
 
اشتراک گذاری در Face Book  اشتراک گذاری در twitter

برنامه نويسي از نوع اختصاصي

 همان طور که از نام کفش هاي هوشمند برمي آيد، اين کفش به فناوري هايي مجهز شده است که بهره گيري از ويژگي ها و کاربردهاي هوشمندانه را امکان پذير مي کند. مهندس علي روزبهاني، دانش آموخته کارشناسي ارشد مهندسي پزشکي از دانشگاه صنعتي اميرکبير و مجري اين طرح تحقيقاتي در گفت وگو با جام جم مي گويد: در کفش هاي هوشمند از دو فناوري استفاده شده است.

يکي از اين فناوري ها، همان فناوري GPS يا سيستم موقعيت ياب جهاني است. فناوري ديگر GSM يا سيستم جهاني ارتباطات سيار است. اين دو فناوري از طريق برنامه نويسي خاص و پيشرفته اي کنار هم قرار گرفته است. کار جديد انجام شده ايجاد امکاني براي برقراري ارتباط ميان اين دو فناوري بوده است. در حقيقت در اين روش جديد اين دو قطعه الکترونيکي در ارتباط با هم عمل مي کنند و مي توانيم با استفاده از زبان خودمان با اين سيستم صحبت کنيم. زبان رايانه يا الکترونيک، زبان دودويي است.

در حالي که زبان ما ده دهي است. هدف ما ايجاد ارتباط ميان اين دو زبان بوده است که براي اين کار از مجموعه اي از مبدل ها استفاده شده است و بايد در برنامه نويسي اين سيستم توضيحات تخصصي در نظر گرفته شود تا اين دو قطعه بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. ما ابتدا اين سيستم را شبيه سازي کرديم که همان زمان پيشنهادهايي براي خريد اين محصول از سوي کشورهاي ترکيه، فرانسه و کانادا مطرح شد. درخواست آنها اين بود که تجاري سازي محصول در همان کشورها انجام شود که نپذيرفتم.

چرا کفش؟

يکي از لوازمي که بيمار مبتلا به آلزايمر تقريبا هميشه همراه دارد، کفش است.

اين سيستم مي توانست روي محصولي به شکل گردنبند، دستبند يا يک وسيله قابل نصب روي گوش بيماران طراحي شود. از آنجا که اين گروه از بيماران با مشکل اختلال حافظه مواجه هستند احتمال اين که همراه داشتن اين وسايل را فراموش کنند خيلي زياد است؛ به همين دليل اين سيستم روي کفش بيماران تعبيه شده است. روزبهاني معتقد است، احتمال اين که بيماري، پوشيدن کفش را فراموش کند به مراتب کمتر است. کفش طراحي شده سبک و براي بيماران سالمند مبتلا به آلزايمر مناسب است. اين دو قطعه الکترونيکي و ميکروکنترلر کنار هم داخل پاشنه کفش جاسازي شده است.

 طول و عرض اين سيستم به ترتيب پنج و سه سانتي متر و ارتفاع آن دو سانتي متر است. تغييرات کفش از نظر وزني و فضايي که سيستم اشغال مي کند بسيار نامحسوس است. در اين سيستم يک باتري، يک حافظه و يک سيمکارت نيز قرار گرفته است.

 اطلاعات سيستم GPS روي حافظه سيستم ذخيره مي شود. اين سيستم در يکي از کفش ها قرار مي گيرد. مي توان اين سيستم را در کفش هاي ديگر نيز تعبيه کرد و از نظر طراحي کفشي که قرار است بيماران مبتلا به آلزايمر به عنوان يک کفش هوشمند از آن استفاده کنند هيچ محدوديتي وجود ندارد، اما بايد قسمت کف کفش ضخيم باشد تا بتوان اين سيستم را داخل پاشنه کفش گذاشت.

 اين کفش به پرسش هاي شما پاسخ مي دهد

اين کفش به يک باتري ليتيومي مجهز شده است که انرژي مورد نياز براي هشت ساعت کار مداوم را تأمين مي کند. شارژ اين باتري دو ساعت به طول مي انجامد.

 حسگر حرکتي تعبيه شده در اين سيستم به محض اين که بيمار توقف مي کند يا کفش ها را درمي آورد در حالت توقف قرار مي گيرد و به اين ترتيب سيستم، شارژ کمتري مصرف مي کند و مي تواند به شيوه اي بهينه از شارژ باتري استفاده کند. باتري اين کفش از طريق کابل USB از قسمت کناره کفش قابل شارژ است. سيستم طراحي شده ضدآب است و حتي در شرايط نامناسب نيز با عبور از سطوح مختلف آسيب نمي بيند. اين امکان وجود دارد که بتوان باتري را از اين سيستم حذف کرد و به جاي آن از حسگر حرکتي بهره برد. در اين صورت با حرکت فرد، سيستم فعال مي شود.

اما بايد ذخيره باتري را براي آن در نظر گرفت تا در صورت توقف بيمار بتوان انرژي مورد نياز براي سيستم را تأمين کرد. مجري اين طرح تحقيقاتي درباره ديگر امکانات اين کفش چنين توضيح مي دهد: اين سيستم از طريق صفحه مديريت بيمار از سوي خانواده فرد بيمار قابل مديريت است. به اين ترتيب خانواده مي تواند از طريق رايانه يا گوشي تلفن همراه به اين صفحه دسترسي داشته باشد. هر زمان که خانواده بيمار بخواهد از موقعيت مکاني بيمار مطلع شود با کفش صحبت مي کند و کفش به شيوه اي هوشمندانه از بين پيام هاي پيش فرضي که در داخل برنامه نويسي آن گنجانده شده، به طور خودکار به پرسش مطرح شده پاسخ مي دهد. علاوه بر اين خانواده مي تواند روي وب يا به عبارتي نقشه گوگل، محدوده خاصي براي حرکت بيمار تعيين کند تا بيمار فقط در همين محدوده حرکت کند. در صورتي که خانواده براي بيمار محدوده اي تعيين کرده باشد و بيمار قدم فراتر از اين محدوده بگذارد به طور خودکار از طريق سيستم تعبيه شده در کفش بيمار پيامکي به گوشي تلفن همراه خانواده بيمار ارسال مي شود و نسبت به خروج او از محدوده تعيين شده، به آنها هشدار مي دهد.

 نتايج بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد اين سيستم در 95 درصد موارد موفق عمل مي کند و فقط در 5 درصد به دليل قطعي اينترنت دچار اختلال مي شود. روزبهاني براي برطرف کردن اين محدوديت نيز چاره اي انديشيده است. در حقيقت سيمکارت تعبيه شده در اين سيستم پوشش اينترنتي مورد نياز را تأمين مي کند و چنانچه به هر علتي اينترنت قطع شود، در عملکرد اين سيستم اختلال ايجاد مي شود. براي کاهش احتمال خطا و افزايش دقت کار در اين سيستم، دو سيمکارت از دو اپراتور قرار مي گيرد تا اگر به هر علتي در عملکرد شبکه يکي از آنها اختلالي ايجاد شود سيمکارت ديگر بتواند پوشش اينترنتي را تأمين کند تا بيمار هميشه تحت نظر باشد.

هک شدن، هرگز!

 هک شدن سيستم هاي الکترونيکي و رايانه اي خطري است که مي تواند عملکرد اين سيستم را دچار اختلال کند. براي جلوگيري از بروز اين مشکل روي نقشه گوگل براي سيستم موقعيت ياب جهاني کدي را طراحي کرده است که در حقيقت اين کد نام کاربري و رمز عبور اختصاصي براي خانواده بيمار در نظر مي گيرد. اگر خانواده بخواهد از موقعيت کنوني بيمار مطلع شود، از اين نام کاربري و رمز عبور استفاده مي کند. يکي از ديگر موضوعاتي که مورد توجه قرار گرفته اين است که بتوان به کفش پيامک ارسال کرد و از موقعيت مکاني بيمار مطلع شد. براي اين امکان نيز محدوديت هايي در نظر گرفته شده است. شماره تماس هاي مجاز براي برقراري ارتباط با کفش از سوي خانواده بيمار و از طريق صفحه مديريت بيمار روي وب وارد سيستم مي شود. تعداد شماره هايي که بتوانند با کفش بيمار ارتباط داشته باشند، تعريف شده است؛ بنابراين مجري اين طرح تحقيقاتي مي گويد: هک شدن اين سيستم امکان پذير نيست، مگر اين که نقشه گوگل هک شود. در حقيقت رابطه بين وب و کفش ايمن است.

 هشدار در شرايط اضطراري

 از قابليت هاي ديگر اين کفش هوشمند مي توان به کليد SOS اشاره کرد. يکي از ويژگي هاي مهم طرح اين است که خانواده بيمار در هر زمان و مکاني محيط اطراف بيمار را شنود کنند. کليد SOS طراحي شده در داخل سيستم موقعيت ياب کفش به شيوه اي عمل مي کند که اگر بيمار فشار بيشتري به پاشنه کفش وارد کند يا اين کليد را با پاشنه پاي ديگرش فشار دهد سيستم SOS فعال مي شود و به طور خودکار پيامکي مبني بر قرار گرفتن بيمار در شرايط اورژانسي براي خانواده او ارسال مي شود و سيستم شنود نيز به طور خودکار فعال مي شود. يکي از ديگر امکانات کفش اين است که داخل صفحه مديريت بيمار از مکان هايي که بيمار در طول روز تردد داشته است و حتي سرعت حرکت در اين مسيرها و مقدار مسافت طي شده در طول روز و شرايط اورژانسي که با آن مواجه شده است، گزارشي ثبت مي شود.

طراح کفش هوشمند مي گويد: اکنون ساخت اين کفش به پايان رسيده و چند نمونه از آن ساخته شده است. متأسفانه در کشور از تجاري سازي اين کفش استقبال نشده است. اين در حالي است که شرکت هيونداي نيز براي حمايت از تجاري سازي اين طرح اعلام آمادگي کرده است؛ درصورتي که شرکت هاي داخلي از تجاري سازي اين طرح حمايت نکنند با کشورهاي ترکيه، فرانسه و کانادا براي پياده سازي اين طرح وارد مذاکره مي شويم.

 

منبع :  http://www.sanat.me

تسمه-پروانه-تسمه دانگيل کره-تسمه تايمينگ-تسمه صنعتي-تسمه کشاورزي-تسمه اختصاصي-سفارش تسمه

 
درباره ما
درباره ما
تاریخچه
نمایندگی ها
فروشگاه ها
خدمات مشتریان
اخبار و رویدادها
بروشور و مدارک
گالری تصاویر
لینک های مرتبط
ارتباط با ما
تماس با ما
تماس با مدیریت
33924044 - 021
آمار بازدید سایت
©کلیه حقوق این وب سایت متعلق یه شرکت تسمه پروانه سیستم راد می باشد
 
بالا جستجو پیشرفته