33924044 - 021
 
محصولات تماس با ما اخبار و رویدادها بروشور و مدارک گالری تصاویر
 
   صفحه اصلی   »   اخبار و رویدادها      »   خسارت فرسايش بادي به اراضي استان سمنان/20 منطقه بحراني شناسايي شد   
اخـبار و رویـدادها
دسته بندی اخبار و رویدادها
 
خسارت فرسايش بادي به اراضي استان سمنان/20 منطقه بحراني شناسايي شد1394/03/27
 
اشتراک گذاری در Face Book  اشتراک گذاری در twitter

به گزارش خبرنگار مهر، پديده بيابانزايي امروزه با توجه به شدت خشکسالي هاي پياپي و دست درازي انسان به طبيعت و تخريب منابع زيست محيطي خصوصا فضاي سبز، باعث هجوم ماسه ها و تخريب زيرساختها و در پي آن مهاجرت روستاييان شده است.

پيشروي بيابان ها، فروسايي زمين در نواحي خشک، نيمه خشک و مناطق نيمه مرطوب و عوامل دخيل در پيدايش آن در مرحله اول فعاليت هاي انساني و تغييرات آب و هوا را در پي داشته است؛ اين فرايند در راستاي گرم شدن کره زمين و بهره برداري بيش از حد از منابع طبيعي، چراي بيش از حد دام ها و روش هاي نامناسب و نادرست آبياري باعث فقر زمين، جنگل زدايي و تخريب آنها شده است.

در اين ميان به گفته مديرکل منابع طبيعي استان سمنان اين استان پنج ميليون و 200 هزار هکتار عرصه بياباني را به خود اختصاص داده است و بيش از يک ميليون و 260 هزار هکتار از اراضي استان تحت تاثير فرسايش بادي قرار دارند.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکيد بر اينکه اقدامات موثر و خوبي در خصوص بيابان زدايي در استان سمنان انجام شده است تصريح کرد: اين استان در ارتباط با پروژه بين المللي تعميم ترسيب کربن و توانمند سازي جوامع محلي اقدامات شاخصي را به انجام رسانده است.

علينقي حيدريان يادآور شد: پديده بيابان زايي و تخريب سرزمين توسط عوامل طبيعي و انساني، به همراه دو چالش تغيير اقليم و کمبود آب شيرين، مهمترين چالش زيست محيطي جامعه جهاني در قرن 21 محسوب مي شود.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيز داري استان سمنان با يادآوري اينکه بيش از 110 کشور جهان در معرفي تهديد جدي تغيير اقليم و کمبود آب شيرين قرار دارند، اضافه کرد: نوع اقليم با 57 درصد از عوامل غالب، مهمترين عامل بيابانزايي در سطح استان محسوب شده و شرايط ژئومور فورلوژيک و ... در مراتب بعدي موثر در اين امر قرار دارند.

حيدريان فرسايش بادي را يکي از مهمترين جنبه هاي ظهور و بروز پديده بيابان زايي عنوان و اظهار داشت: سمنان به عنوان يک استان با سيماي عمدتاً بياباني با اين معضل در گير بوده و پروسه فرسايش بادي و عوارض ناشي از آن هر ساله خسارت بسيار زيادي رابه تاسيسات اقتصادي و منابع زيستي آن وارد مي کند.

وي مهار کانون بحراني و فرسايش بادي را از اولويت هاي مقابله با بيابان زايي در اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان بيان کرد.

حيدريان اجراي طرح هاي تثبيت تپه هاي ماسه اي، احداث بادشکن، انجام پروژه هاي کنترل هرز آب براي توسعه پوشش گياهي در اراضي بياباني و اجراي طرح هاي ميريت جنگل هاي بياباني دست کاشت در باغزارهاي دست کاشت قديمي را از ديگر اقدامات انجام شده از سوي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان در راستاي جلوگيري از بيابان زايي و کنترل فرسايش بادي ياد کرد.

 
درباره ما
درباره ما
تاریخچه
نمایندگی ها
فروشگاه ها
خدمات مشتریان
اخبار و رویدادها
بروشور و مدارک
گالری تصاویر
لینک های مرتبط
ارتباط با ما
تماس با ما
تماس با مدیریت
33924044 - 021
آمار بازدید سایت
©کلیه حقوق این وب سایت متعلق یه شرکت تسمه پروانه سیستم راد می باشد
 
بالا جستجو پیشرفته